Relacja z Pyrkonu

zdjecie_baner_stronawfgw

W 1999 roku Klub Fantastyki „Druga Era” postanowił zorganizować pierwszy konwent miłośników szeroko pojętej fantastyki w Poznaniu. W ciągu piętnastu edycji impreza rozrosła się i stała największą w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Zapraszamy do relacji z Pyrkonu 2016.

Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen nie może przejść obok takiej imprezy obojętnie i od dobrych kilku lat bierzemy czynny udział w Pyrkonie, który z małego konwentu rozrósł się do rozmiarów potężnego, niemal międzynarodowego wydarzenia. Z każdym rokiem coraz więcej fanów ogólno pojętej fantastyki, sci-fi i popkultury przybywa do Poznania, by razem bawić się i dzielić swoją pasją.

ScreenShot006 ScreenShot005

Pierwsi uczestnicy zaczęli napływać do Poznania już od bladego świtu w piątek. Przybywający uczestnicy już koło godziny 8:00 mogli zauważyć tłum ludzi przebranych w różne cosplaye, kręcących się wokół Międzynarodowych Targów Poznańskich.  Z godziny na godzinę tłumu przybywało, tworząc tradycyjny kolejkon, a bramki otwarte miały  być dopiero o godzinie 12:00.

Tegoroczny program imprezy jak zwykle obfitował w różnego rodzaju atrakcje dla miłośników szeroko pojętej fantstyki (i nie tylko) takie jak prelekcje, spotkania, turnieje, wystawy, sesje RPG, konkursy, niektóre przygotowane również w języku angielskim. Tak olbrzymia ilość atrakcji, również w języku angielskim, jest dowodem na to, jak bardzo Pyrkon na przestrzeni kilkunastu lat zmienił się z drobnego, szkolnego konwentu, w znany w całej Polsce festiwal fantastyki.

Mimo wyznaczenia sporych sal pod prelekcje, oraz stworzenia systemu rezerwacji miejsc na wybrane punkty programu, przed salami ustawiały się długie kolejki. Nawet po rozpoczęcie punktów programu grupy zdesperowanych uczestników liczyły na zajęcie miejsca osób, które wcześniej opuszczały prelekcje. Jak co roku, członkowie naszego fanklubu również współtworzyli program Pyrkonu. Komisarz Sev prezentował swoje prelekcje o tematyce gwiezdnowojennej, na których sale pękały w szwach.

komiksy

Pyrkon to królestwo cosplayerów. Z roku na rok liczba „zwykłych” uczestników zmniejsza się, na rzecz fanów, którzy własnoręcznie przygotowują i prezentują się w przepięknych przebraniach z gier, komiksów, seriali. Jeszcze kilka lat temu dało się policzyć i zrobić sobie zdjęcie z wszystkimi cosplayerami na Pyrkonie. W tej chwili  prawdopodobnie łatwiej byłoby policzyć ludzi nie przebranych lub nie posiadających chociaż jednej części stroju. Pyrkon w Polsce powoli wchodzi na wyższy poziom, przypominają dzięki temu te zagraniczne gdzie ciężko jest spotkać uczestnika w zwykłym ubraniu nie posiadających chociażby kocich uszek.

ScreenShot024ScreenShot025

Fani gwiezdnych wojen na pewno zatrzymali się na dłużej na antresoli hali wystawowej gdzie miała miejsce wystawa modeli braci Kuleszów, Wioska Tuskenów i największa atrakcja jaką był przesympatyczny R2D2 wesoło sunący po korytarzach hali wystawowej. Swoje miejsce znalazł również BB-8 Krzysztofa Nowakowskiego, z którym chyba każda Pyrkonowa Rey chciała sobie zrobić zdjęcie.

ScreenShot022ScreenShot023

Jako fanklub oczywiście również nie zawiedliśmy fanów Gwiezdnych Wojen, dzięki czemu mogli sobie zrobić zdjęcia z bohaterami sagi, zarówno z nowej części jak i poprzednich. Było to naprawdę wspaniałe doświadczenie i dowód uznania wobec naszej pracy, nawet mimo utrudnień w poruszaniu się z powodu próśb o wspólne zdjęcie, czego najbardziej doświadczył nasz Kylo Ren :)

Oczywiście, nie samymi Gwiezdnymi Wojnami człowiek żyje, nawet członek WFGW.  Część z nas przebrana była za postacie z innych swoich ulubionych filmów czy seriali, które na pewno też kojarzycie i znacie.

Mimo, że tegoroczna organizacja Pyrkonu trochę nawaliła (z drugiej strony, co to za konwent bez kolejkonu) to jednak samą imprezę na pewno zaliczymy do udanych. Nie ma lepszej okazji w Polsce do poznania tak olbrzymiej ilości fantastycznych osób, spotkać starych znajomych czy bawić się razem do białego rana. Można tylko liczyć, iż każda kolejna wiosenna wizyta w Poznaniu będzie jeszcze bardziej udana od poprzedniej. Tak więc widzimy się za rok i oby w jak największym gronie.

Galeria zdjęść do obejrzenia standardowo na naszym facebookowym profilu.

Latest posts by Ewelina Puklicz (see all)

Loading Facebook Comments ...

You must fill in your Disqus "shortname" in the Comments Evolved plugin options.