Przegląd nowości komiksowych w Polsce

fgdgdfgZaiste, nastały dobre czasy dla fanów komiksów ze świata Star Wars w naszym kraju. Niemal rok po tym , jak zaprzestano wydawania „Star Wars Komiks”, wydawnictwo Egmont wraca do gry, i to ze zdwojoną siłą! Zapraszam serdecznie do szybkiego przeglądu nowości komiksowych, które pojawiły się w Polsce na przełomie ostatnich miesięcy.

Na wstępie muszę wyjaśnić pewną kwestię, która dotyczy obecnej dystrybucji komiksów przez Egmont. Aby zadowolić wszystkich fanów, wydawnictwo postanowiło rozpocząć dwie serie: albumy oraz magazyny. Pierwsza z nich (albumy) jest zbiorem najlepszych i najważniejszych komiksów ze świata SW, jakie do tej pory wyszły, a obecnie znajdują się pod szyldem Legend. Zgodnie ze słowami Jacka Drewnowskiego, wydawnictwo postanowiło wzorować się co nieco na Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, która od kilku lat jest dostępna w Polsce. Planowana na razie jest kolekcja składająca się z 10 pozycji, która przy dobrej sprzedaży może zostać rozszerzona o następne tomy. Magazyny natomiast mają być dwumiesięcznikami, które za niższą cenę oferują gorszą jakość wydania, lecz prezentują wyłącznie kanoniczne komiksy ze studia Marvel. Różnica jest również w cenie, gdyż pojedyńczy album Legend kosztuje 50 złotych, podczas gdy jeden magazyn jedynie 20 złotych. Jak więc widać, zarówno zagorzali fani, jak i ci początkujący, znajdą coś dla siebie.

2286131-star-wars-gwiezdne-wojny-cienieStar Wars: Cienie Imperium - pierwszym omawianym albumem jest komiks, który dla wielu fanów jest pozycją kultową, głównie ze względu na oryginalną kocnepcję, stojącą za całą historią. Cienie Imperium były projektem, który obejmował kilka form wydawniczych. Jedna historia została przedstawiona jednocześnie w postaci książki, komiksu, audiobooka oraz gry komputerowej. Głównie z tego względu, oraz dość ciekawej fabuły, komiks znalazł się na liście Legend Star Wars wydwnictwa Egmont.

Akcja komiksu toczy się między epizodami V i VI, a cała opowieść opiera się na trzech głównych wątkach: bohaterów Rebelii, którzy starają się odnaleźć Hana Solo, Lorda Vadera prowadzącego zakulisową walkę z Księciem Xizorem oraz Boby Fetta, który stara się dostarczyć zamrożonego w karbonicie Hana do Jabby, walcząc jednocześnie z innymi łowcami nagród. O ile komiks jest niejako samodzielną pozycją, całkowite zrozumienie go może być nieco trudne bez wcześniejszego przeczytania książki o tym samym tytule. Z tego względu pozycja ta w mojej opinii jest przeznaczona głównie dla zagorzałych fanów. Początkujących może odrzucić dodatkowo kreska całego komiksu, która zdecydowanie różni się od najnowszych komiksów ze studia Marvel. Nie ma się co dziwić, oryginalny komiks został wydany w 1996 roku, czyli dla niektórych fanów lata świetlne temu :)

Ocena ostateczna: 7/10

75920967Star Wars: Darth Vader i Widmowe Więzienie - druga pozycja z serii Legend Star Wars i w mojej opinii pozycja obowiązkowa dla każdego fana Star Wars, niezależnie od stażu, wieku, płci czy preferencji strony galaktycznego konfilktu. Absolutne arcydzieło, dzieło sztuki, jeden z cudów świata. Przesadzam? Może tylko trochę.

Akcja komiksu ma miejsce krótko po rozkazie 66 i przedstawia nam próbę obalenia Imperatora przez grupę oficerów nowo powstałego Imperium. Więcej nie zdradzę, ze względu na to, że była by to zbrodnia z mojej strony :) W tym komiksie wszystko, absolutnie wszystko, jest idealnie skomponowane i ułożone na swoim miejscu. Poczynając od pomysłu, poprzez bohaterów, fabułę, akcje, dialogi, a na rysunkach i kolorach kończąc. Ciężki i mroczny klimat zakulisowych rozgrywek na szczytach władzy Imperium tworzy wspaniałą otoczkę zła i ciemności, gdzie nie ma miejsca na nawet odrobinę nadziei. Zaiste, nastały mroczne czasy dla Galaktyki. Komiks, który powinien znaleźć się na półce każdego, kto lubi Star Wars.

Ocena ostateczna: 10/10

star-wars-legendy-Czystka-264x400
Star Wars: Czystka – trzecia, i jednocześnie najnowsza, pozycja z serii Legend. Komiks niezwykle ponury, mroczny, można rzec, iż nawet pesymistyczny. Jednocześnie jednak niesamowicie wciąga i rzuca sporo światła na niedopowiedziane rzeczy z III Epizodu.

Komiks różni się od poprzednich dwóch formą: jest on zbiorem czterech zeszytów, z których każdy opowiada inną, zamkniętą historię. Wspólnym mianownikiem ich wszystkich jest Lord Vader oraz jego polowanie na Jedi, którzy przeżyli rozkaz 66. Dzięki połączeniu kilku zeszytów w jedno wydanie zbiorcze, otrzymujemy bardzo ciekawy przegląd zarówno stylów rysowania komiksów, jak i sposobów patrzenia na Galaktykę, Jedi oraz samego Lorda Vadera z perspektywy olbrzymich zmian, których świadkami byliśmy oglądając Zemstę Sithów. Upadek zasad i ideałów, początek Nowego Porządku, początek nowej drogi oraz niegasnący promyk nadziei to główne motywy, które są nam przedstawiane. Komiks jak najbardziej polecam, mimo wyraźnie słabszej kreski w jednym z opowiadań. W końcu nie zawsze Gwiezdne Wojny są miłą i przyjemną bajką dla dzieci.

Ocena ostateczna: 7/10

swkomiks59_476012d8c7b468cdfcd78d417dc34858Star Wars Komiks: Skywalker Atakuje! – czas na ostatnią pozycję z nowości ostatnich miesięcy, czyli pierwszy magazyn z najnowszymi, kanonicznymi komiksami od Marvel. Fabułę i wrażenia z pierwszych 6 zeszytów serii Star Wars przedstawiłem już w swoich wcześniejszych recenzjach (do poczytania tutaj: 001-003 oraz 004-006), z tego więc powodu skupię się na jakości wydania polskiej wersji oraz dodatkowej zawartości magazynu.

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z pozycją, która ma trafić do jak największego grona odbiorców dzięki niskiej cenie, a nie jakości wydania. Cieńki papier, zarówno na okładce jak i pojedyńczych kartkach, łatwo może ulec zniszczeniu lub podarciu. Na szczęści, grzbiet jest klejony, dzięki czemu nasz egzemplarz może przetrwać nieco dłużej niż zszywany. Poza samym komiksem, otrzymujemy wstęp Jacka Drewnowskiego, który tłumaczy nam obecną sytuację komiksów SW w Polsce. Do tego otrzymujemy oś chronologiczną, na której widać nadchodzące nowości komiksowe i książkowe od Egmontu. Krótko mówiąc, mamy do czynienia ze standrardowym pierwszym zeszytem nowego cyklu, który ma wprowadzić nowych czytelników w arkany danego świata i serii. Biorąc pod uwagę krótki czas od premiery światowej (mniej niż 6 miesięcy w porównaniu z pierwszym zeszytem) oraz niską cenę (20 złotych), powiem krótko: wstyd nie kupić. Mam szczerą nadzieję, że nie powtórzy się ten sam scenariusz, który nastąpił 2-3 lata temu z poprzednią serią Star Wars Komiks. Na skutek zbyt małej sprzedaży seria zmieniła formę z miesięcznika na dwu miesięcznik, a wszelkie wydania specjalne i extra zostały wstrzymane. Razem możemy sprawić, aby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła. W końcu mamy bowiem okazję do niemal jednoczesnego czytania nowości komiksowych na równi z resztą świata, tak więc należy z tego jak najbardziej skorzystać :)

Ocena ostateczna: 8/10

Podobał się przegląd? Jeśli tak, zamieszczam dla Was poniżej mini kalendarz, abyście wiedzieli, kiedy pojawią się kolelejne polskie wydania komiksów z naszego ulubionego świata.

Star Wars Komiks: Darth Vader – 17 listopada

Star Wars Legendy: W cieniu Yavin – 18 listopada

Mam nadzieję, że tym razem, tak jak już wcześniej wspominałem, niska sprzedaż nie spowoduje zmniejszenia częstotliwości wydawania czy nawet całkowitego wstrzymania. Tak więc kupujcie i czytajcie, drodzy Fani, bo warto i jest co :D

Komisarz Sev

Komisarz Sev

1/3 prezesa WFGW, pasjonat historii i militariów oraz wszelako pojętej fantastyki i sci-fi.
Komisarz Sev

Latest posts by Komisarz Sev (see all)

Loading Facebook Comments ...

You must fill in your Disqus "shortname" in the Comments Evolved plugin options.