Gwiezdne Wojny na stole – przegląd gier nieelektronicznych ze świata Star Wars.

infonewsNie samymi filmami fan Gwiezdnych Wojen żyje. Każdy z nas znajduje swój sposób na cieszenie się swoją pasją: czytanie książek lub komiksów, tworzenie strojów lub fanfilmów. A jeszcze inni łączą jedną pasję z drugą i postanawiają grać w gry planszowe lub karciane. Zapraszam do krótkiego przeglądu gier nieelektronicznych ze świata Star Wars.

Naszą listę otwiera najprostsza i najbardziej przystępna dla każdego gracza pozycja o nazwie „Star Wars: Imperium vs Rebelia”.  Gra karciana, przeznaczona dla dwóch graczy. Każdy z nich przejmuje dowodzenie nad jedną ze stron konfliktu i stara się pokonać przeciwnika poprzez serię potyczek, które rozgrywa się poprzez zagrywanie odpowiednich kart. Każde zwycięstwo w potyczce zapewnia pewną ilość punktów, które zbliżają nas do zwycięstwa.

              Gra posiada dwie wyraźne zalety: karty zawierają dobrej jakości grafiki z filmów Starej Trylogii oraz sama gra jest łatwa i przystępna. Nawet osoba, która wcześniej nie miała styczności z jakąkolwiek formą gier karcianych poza legendarną Wojną czy Makao, nie będzie miała większych problemów z przyswojeniem zasad. Krótko mówiąc, jest to ciekawa pozycja dla początkujących graczy, którzy w jakiś sposób chcą rozpocząć swoją przygodę z grami karcianymi.

imperium_vs_rebelia

                Kolejna pozycja jest już propozycją dla doświadczonych graczy, z nieco większym zasobem gotówki. Mowa tutaj o grze „Star Wars Gra Karciana LCG”. Jest to gra oparta na systemie LCG, który charakteryzuje się tym, że kupując dany zestaw lub dodatek, otrzymujemy od razu maksymalną ilość kart, jakie możemy użyć w budowanej przez nas talii. W ten sposób, w przeciwieństwie do gry Magic: The Gathering, każdy gracz dysponuje taką samą „pulą” kart i wyłącznie od jego umiejętności i strategii zależy, jak będzie ostatecznie wyglądać jego talia do gry. W grze wcielamy się w jedną z dostępnych frakcji: Rebelia, Przemytnicy, Jedi, Marynarka Imperialna, Łowcy Nagród lub Sith. Naszym zadaniem jest zdobycie odpowiedniej ilości kart celów, które znajdują się w strefie przeciwnika. Za zdobywane zasoby wystawiamy jednostki lub ulepszenia do nich przeznaczone lub zagrywamy karty wydarzeń. Jak już wspominałem wcześniej, gra wymaga od graczy zarówno umiejętności odpowiedniego budowania talii, jak i taktycznego myślenia i przewidywania. Oczywiście, jak zawsze ważny jest element szczęścia, lecz jak wiadomo: szczęście sprzyja lepszemu :)

 512002a800c32.preview-620

              Obecnie na polskim rynku  można nabyć zestaw startowy, trzy rozszerzenia oraz dwa zestawy Mocy. Na każdy z nich składa się 6 dodatków. Niestety, polski wydawca gry, firma Galakta, zaprzestała wydawać kolejne dodatki do gry w języku polskim. Istnieje jednak możliwość zakupu dodatków w języku angielskim i nie ma żadnego problemu z łączeniem poszczególnych kart z różnojęzycznych dodatków. Gra zostawia spore pole do tworzenia unikalnych talii do gry, z doborem swojej ulubionej frakcji. Jeżeli znajdziecie znajomych, których namówicie do wspólnego grania, gwaratntuje Wam, że czeka Was niezliczona ilość godzin dobrej zabawy.

swc04-card-fan

                Gra „Star Wars X-wing” jest spełnieniem marzeń każdego fana, który zakochał się w Gwiezdnej Sadze z powodu kosmicznych pojedynków myśliwców. W grze przejmujemy dowodzenie nad kilkoma statkami wybranej przez nas strony konfliktu ze Starej Trylogii i staramy się zniszczyć wrogie jednostki w walce kołowej w kosmosie. Dzięki całej gamie dodatków, możemy dowolnie dopierać statki do naszego oddziału, a cała gama dodatkowych umiejętnośći lub dodatków do naszych statków znacząco zwiększają grywalność . Dodatkowo, mając do dyspozycje zestawy z Tantive IV lub transportowcem Rebelii, możemy odgrywać konkretne misje lub scenariusze żywcem z filmów.

X-wing-31

Ze względu na bardzo wysoki poziom wykonania całości gry oraz fakt, że jest to już figurkowy bitweniak, cena osiąga dość wysoki poziom. Zestaw startowy, w którym znajdziemy podstawowe elementy do gry, instrukcję oraz dwa TIE Fighter i jednego X-winga, kosztuje około 135 złotych. Każdy mały statek kupiony w dodatku do wydatek na poziomie 50 złotych. Dodatkowo, modele większych statków, takich jak Slave I, Sokół Millenium czy zestawy zbiorowe, kosztują jeszcze więcej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że sam zestaw startowy nie wystarczy nam na długo, jeżeli rozgrywka przypadanie nam do gustu. A tego jestem niemal na 100% pewien. Gra ma niesamowity klimat, który wręcz wylewa się ze stołu. Wspaniała jakość figurek dodatkowo sprawia, że kupowanie kolejnych statków staje się dla nas oczywistością, a kolekcja na półce zwiększa się w tempie niemal geometrycznym. Gra naprawdę warta swoich pieniędzy i przeznaczona dla każdego fana komicznych pojedynków myśliwskich

1XW

                Czy może być coś lepszego, niż walki myśliwców w kosmosie? Pewnie, walki całych flot w kosmosie! Z tą myślą prawdopodobnie została wydana gra „Star Wars: Armada”. Każdy z graczy wciela się w niej w dowódcę floty Imperium lub Rebelii, której cel jest prosty: zniszczenie okrętów i myśliwców wroga. Aby to osiągnąć, należy odpowiednio dowodzić swoimi siłami, maksymalizując swoje mocne strony i minimalizować słabe. Wraz z kolejnymi dodatkami, początkowa potyczka pojedynczych okrętów może przerodzić się w regularną batalię dwóch nieugiętych flot. Obecnie poza zestawem startowym, można nabyć pojedyńcze statki lub grupy myśliwców, które zwiększają znacząco grywalność całego tytułu.

armada_pudelko

          Gra ma jedną wadę, która jest całkowicie uzasadniona: cena. Zestaw startowy to wydatek na poziomie 350 złotych, podczas gdy cena dodatków waha się między 75 złotych a 130 złotych. Jeśli jednak kogoś to nie zraża, za tą kwotę otrzyma doskonale wykonany i przemyślany system gry, które zapewni wiele godzin niezwykłej rozgrywki. Tak więc jeśli chcesz zniszczyć Rebelię lub zrzucić jarzmo Imperium poprzez bitwy kosmiczne, zapraszam na mostek, Admirale.

ArmadaGamePlayLayout

           Naszą listę zamyka tytuł, który na mojej prywatnej liście, mimo że jeszcze nie miał polskie premiery, znajduje się zdecydowanie na samym szczycie. Gra „Star Wars: Atak Imperium” jest tytułem niezwykłym: połączenie RPG oraz systemu gry „Star Wars Miniatures” daje nam tytuł, który zapewnia zabawę na niezliczoną ilość godzin. Gra oferuje nam dwa tryby: kapanie, w której do 4 graczy sterujących bohaterami Rebelii walczy w szeregu misji z Imperium, wykonując powierzone im zadania, oraz tryb potyczki, w którym obie strony konfliktu walczą ze sobą o punkty zwycięstwa poprzez niszczenie jednostek wroga oraz zajmowanie strategicznych pozycji.

imperium_atakuje

                Największą zaletą gry jest, wcześniej wspomniana, kampania. W jej ramach, gracze wykonują szereg misji, których powodzenie lub porażka tworzą nową ścieżkę przygody. Obie strony konfliktu, Rebelia i Imperium, po każdej misji, mogą wydawać zdobyte zasoby oraz punkty doświadczenia na nowe przedmioty lub ulepszenia umiejętności i zdolności bojowych. Ze względu na niepewność powodzenia każej ze stron w poszczególnych misjach, każda rozegrana kampania różni się od poprzedniej, a poszczególnych bohaterów możemy rozwijać na różne sposoby, zależnie od naszego preferowanego stylu gry. Krótko rzecz ujmując, RPG z figurkami na planszy! Tryb potyczki natomiast pozwala nam stworzyć oddziały szturmowe, które walczą ze sobą na budowanych z kafelków mapach, dzięki czemu wariantów terenów potyczek jak i uczestników mamy naprawdę sporą ilość. Gra, podobnie jak Armada, straszy ceną na poziomie 350 złotych za zestaw startowy, lecz mogę Wam zagwarantować, że zakup ten jest jak najbardziej opłacalny.

SWI01-ProductLayout

         Jak więc widać z naszego zestawienia, pozycji do wyboru jest sporo. Każdy gracz, niezależnie od stopnia zaawansowania w grach planszowych i karcianych, znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcielibyście spróbować zagrać w niektórych z tych gier, zapraszamy serdecznie na nasze Imperiady. Nasi członkowie posiadają Star Wars LCG, Star Wars: Imperium vs. Rebelia oraz wkrótce, ponieważ już 10 sierpnia, Star Wars: Atak Imperium. Dodatkowo, planujemy nagrać film opisujący unboxing niektórych tytułów, tak więc będziecie mogli się przekonać, jak dana gra wygląda w rzeczywistości. Tak więc serdecznie zapraszamy na śledzenie naszej strony, przychodzenie na Imperiady oraz wspólne cieszenie się naszą pasją, jaką są Gwiezdne Wojny :)

17/07/2015

Komisarz Sev

Komisarz Sev

1/3 prezesa WFGW, pasjonat historii i militariów oraz wszelako pojętej fantastyki i sci-fi.
Komisarz Sev

Latest posts by Komisarz Sev (see all)

Loading Facebook Comments ...

You must fill in your Disqus "shortname" in the Comments Evolved plugin options.